Порядок поновлення строків оскарження судових рішень під час карантину

Порядок поновлення строків оскарження судових рішень під час карантину

У зв’язку з карантинними обмеженнями на законодавчому рівні декілька разів встановлювали спеціальні процесуальні строки в судочинстві. Із 02.04.2020 до 17.07.2020 процесуальні строки у цивільному, адміністративному та господарському судочинстві подовжувалися автоматично (незалежно від волі сторін) до закінчення карантину. Iз 17.07.2020 процесуальні строки, зокрема, й у частині подання скарг на рішення судових органів, автоматично не подовжуються.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 №731-IX, до Прикінцевих положень Господарського і Цивільного процесуального кодексів та Кодексу адміністративного судочинства України (далі – ГПК, ЦПК та КАСУ відповідно) внесені зміни, якими передбачене подовження процесуальних строків тільки за вимогою сторони судової справи.
Згідно з чинними редакціями кодексів процесуальні строки поновлюються або продовжуються судом за заявою сторони і за наявності підстав: поважних причин, зумовлених обмеженнями, впровадженими через карантин, які унеможливлюють вчинення процесуальної дії в строк.

Зауважимо, що такі правила в загальному порядку поширюються і на строки, які були подовжені автоматично до 17.07.2020, однак за якими сплив строк подовження
При цьому, не передбачено подовження у зв’язку з карантином процесуальних строків, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним процесуальним кодексом. Учасники справ про адмінправопорушення та кримінальних проваджень можуть просити про поновлення процесуальних строків на загальних підставах, передбачених цими кодексами, у випадку наявності поважних причин.
Суди вже реалізують на практиці поновлення процесуальних строків у зв’язку з карантинними обмеженнями. Не існує однозначного формулювання підтвердження поважних причин для поновлення процесуальних строків у зв’язку з карантинними обмеженнями.
Акцентуємо увагу на наступних поважних причинах, які стали підставою для поновлення судом строків оскарження судових рішень:
– апелянтом отримана копія оскаржуваного рішення від свого представника після завершення встановленого строку (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/91102953; http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90759672);
– строк пропущено внаслідок встановлення карантину на всій території України, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/91124623; http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90754542; http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90754560);
– ускладнення роботи через заходи запобігання поширенню коронавірусної хвороби (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90725877).
Наведені приклади правозастосовної практики свідчать про те, що для судів може стати аргументом навіть загальне формулювання причин для пропущення строків за умови надання документального підтвердження. Відсутні підстави стверджувати, що лояльність судів у цьому питанні триватиме й надалі, при цьому, наразі головним фактором для поновлення процесуальних строків є саме звернення сторони щодо такого поновлення з посиланням на «карантинні підстави».
Станом на момент підготовки цього матеріалу у загальнодоступних джерелах не виявлено тенденції відмов судів у поновленні процесуальних строків на «карантинних підставах» у зв’язку з недостатньо поважними, на думку суду, причинами.

Порядок поновлення строків оскарження судових рішень під час карантину